Cyklotrasa Bílé Karpaty – Javorník – Velká Javořina – Suchov

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov

Bílé Karpaty jsou známé svojí krásnou, zachovalou a jedinečnou přírodou s mnoha endemickými druhy rostlin. Jedinečnost Bílých Karpat se ukrývá v rozsáhlých loukách, posetými magickými solitérními starými duby. V Bílých Karpatech je řada takových luk a jednu z nich protíná následující okružní cyklotrasa, která vede po spojitých hřebenech. Díky tomu není třeba opakovaně překonávat velká převýšení.

Parametry trasy

 • Začátek/konec v obci Javorník, okres Hodonín, Jihomoravský kraj.
 • Délka trasy je 37 km, stoupání cca 700 m.
 • Doporučeno je horské kolo, s trochou nepohodlí lze projet i na trekingovém kole.
 • Další tipy najdete na konci článku.
 • Foceno outdoorovým kompaktem Panasonic FT-2.
 • Navigační data ke stažení (formát GPX)

Výchozím bodem je Javorník, kam je možné přijet vlakem či autem. Automobil je možné zaparkovat na menším parkovišti pár domů před koncem Javorníku na zelené značce (375 m n.m.) nebo u reakreačního střediska ve Filipovském údolí. První část trasy stoupá právě po zelené značce Filipovským údolím podél potoka, míjíme řadu studánek (u Dolní boudy nebo Liščí boudy, Megovky). Kousek za Liščí boudou na pravé straně nemůžeme přehlédnout vzrostlý starý strom porostlý řadou chorošů (viz foto). Stoupáme po asfaltové cestě mírně vzhůru až k rozcestí Megovka (455 m n.m.).

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Filipovské údolí nad Javorníkem (Bílé Karpaty)

Na rozcestí z asfaltové cesty odbočujeme vlevo do malého údolí, kde pokračuje značení cyklotrasy 5046 (pozor, nikoliv po zelené značce). Tento úsek je téměř v celé délce sjízdný, pouze asi 100m prudší úsek s členitým povrchem je lepší vyšlápnou pěšky. Za ním se nám otevírají krásné louky, ze kterých je vidět směrem ke státní hranici lyžařský areál Nová Lhota.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Louky mezi Novou Lhotou a Filipovským údolím (Bílé Karpaty)

Cyklotrasa 5046 se na loukách po chvíli jízdy spojuje s modrou značkou, která směřuje k asfaltové silnici vedoucí z Nové Lhoty na Slovensko. Na asfaltové cestě odbočujeme vpravo do táhlého kopce po naučné stezce „Javořinská“. V půli stoupání míjíme po levé straně nástupní stanici a parkoviště zmíněného lyžařského areálu. Pokračuje dál a v první serpentýně přijíždíme na rozcestí, kde odbočujeme vlevo na lesní cestu a dál pokračujeme po zelené značce.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Na cestě na Šibenický vrch (708 m n.m.) – Bílé Karpaty

Zde projíždíme druhé krásné místo trasy s úžasnou fotogenickou krajinou a parádním výhledem na moravskou stranu hranice. Pravou stranu cesty lemuje vzrostlý bukový les, levou lemují louky padající do údolí. Odměnou za vystoupání téměř 300 m je Šibenický vrch (708 m n.m.), odkud je královský výhled do širého okolí (viz foto s křížkem) a pěkné místo na krátký odpočinek před dalším stoupáním.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Šibenický vrch (708 m n.m.) a pohled n východ směrem k údolí Moravy – Bílé Karpaty

Ze Šibenického vrchu pokračujeme po zelené značce a asi po 100 metrech je rozcestí pro běžkaře. Odsud je po levé straně výhled na louky s mnoha solitérními duby v rezervaci Porážky, které navštívíme v druhé polovice naší trasy (foto).

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Pohled na rezervaci Porážky, kudy vede druhá část cyklotrasy.

Nezkoušeli jsme odbočku vlevo, vypadala mírně zarostle, i když nabízela optimálnější stoupání po vrstevnici. Volíme pravou odbočku po zelené značce a šlapeme do kopce, pár metrů přímo proti vrstevnici. Po chvíli se cesta stáčí na vrstevnici, nicméně pro změnu je vysypaná hrubými velkými kameny, které cyklisti „tak milují“. Tento úsek je dlouhý tak 200m. Po jeho přesedáme ze zelené značky na hřebenovou červenou a přijíždíme k Dibrovovu pomníku (778 m n.m., foto).

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Dibrovův pomník (778 m n.m.) – Bílé Karpaty

Odsud je to už relativně kousek na Velkou Javořinu. Stezka vede příjemně ve stínu lesa a pouze v jednom krátkém prudkém stoupání vedeme kolo pěšky. Přijíždíme na rozcestí „Křižovatka do Strání“, kde už to známe a pokračujeme po cyklostezce 5052o vpravo do kopce po lesní cestě, která nás přivádí na louky na vrcholu Velké Javořiny. Uděláme pár fotek, míjíme velký kámen i památník Vzájemnosti a přijíždíme na rozcestí přímo pod vysílač, který stojí přímo na vrcholu Velké Javořiny (970 m n. m.). Kocháme se úžasnými výhledy na moravskou i slovenskou část hranice.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Velká Javořina (970 m n.m.) – Bílé Karpaty

Po krátkém občerstvení prvně zkoušíme červenou značku, vedoucí strmě napříč vrstevnicemi dolů z kopce. Úzká stezka začíná na louce, poté se noří do lesa, kde nabízí asi 3km výtečný adrenalinový sjezd (pozor na chodce a jezdce v opačném směru). Míjíme rozcestí u Bětina Javoru (815 m n.m, javor jsme nenašli), pokračujeme dolů po červené, až přijíždíme na lesní cestu vedoucí na Velkou Javořinu a cyklostezku 5052. Pokračujeme ke Kamenné boudě (645 m n.m.), která je výchozím bodem řady turistů směřujících na Javořinu.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Na cestě z Velké Javořiny ke Kamenné boudě

Od Kamenné body vyjíždíme dál po cyklostezce 5052 a 46 směrem na rozcestí „Javořina – rozcestí, bus“. Po cca 100 metrech jízdy odbočujeme vlevo na neznačenou cestu napříč loukou, vedoucí mírně do kopce pod vrchol Lesná (696 m n.m). Cesta nejprve směřuje do kopce, pak se stačí vlevo a postupně nám otevírá výhledy na krásné louky plné solitérních dubů (fotky).

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Louky nad Kamennou boudou (Bílé Karpaty)

Z těchto luk je krásný výhled na Velkou Javořinu i celý hřeben, který už máme za sebou.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Výhled na Velkou Javořinu (Bílé Karpaty)

Projíždíme loukami a noříme se do lesa po cestě, kterou už jsme kdysi absolvovali. Dnes díky tomu víme, jak prokličkovat lesem po neznačených cestách na další úžasnou část trasy – na louky v rezervaci Porážky (fotky), které se nachází v nadmořské výšce cca 600 m n.m. Louky jsou značně rozlehlé a projíždět jimi je jako projíždět obrovským anglickým aristokratickým parkem. V dálce vidíme po louce skákat mladou lišku, pár srnek a mnoho dravců, číhajících na svoji dnešní kořist. Projíždíme louky směrem po neznačených cestách, které v trávě nejsou téměř vidět. Orientujeme se podle GPS a mapy stažené v iPhone.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Louky okolo rezervace Porážky (Bílé Karpaty)

V jednom místě se na louce otevírá zajímavý pohled na obrovský náhrobek, který bychom čekali spíše na hřbitově než uprostřed louky. Jeho detailní prozkoumání jsme si nechali na příště, jelikož slunce už pomalu padalo na obzor. Prokličkujeme krátkým lesním úsekem a po polní cestě projíždíme po loukách pod kopcem Suchovský Šumárník (478 m n.m.). Z polní cesty se stává panelová cesta, odkud je krásný výhled na louky na Porážkách i Velkou Javořinu.

Cyklovýlet Bílé Karpaty - Javorník - Velká Javořina - Suchov
Pod kopcem Suchovský Šumárník (478 m n.m.)

Přijíždíme na horní konec obce Suchov, kde odbočujeme vlevo na asfaltovou silnici na zelenou značku. Míjíme fotbalové hřiště, za kterým odbočujeme vlevo a po zelené značce se vydáváme do posledního stoupání hezky přímo proti vrstevnicím. Asfaltová cesta uhýbá vlevo, noříme se po lesní cestě do bukového lesa a po vystoupání nějakých 110 výškových metrů přijíždíme k rozcestí Suchovský háj (560 m n.m.).

Slunce už má svůj večerní oranžový nádech a krásně prosvítá mezi buky. Sjíždíme dolů po lehce zanedbané stezce, až přijíždíme na asfaltovou cestu, po které pokračujeme dál. V místě, kde z cesty odbočuje zelená značka vpravo, pokračujeme po asfaltové cestě dolů z kopce. U druhé levotočivé zatáčky odbočujeme vpravo a doufáme, že nás neznačená cesta dovede dolů do Javorníku. Přijíždíme k prvnímu stavení a pokračujeme dolů do vsi, hledáme zelenou značku a po ní se vydáváme k zaparkovanému vozu. Slunce pomalu zapadá za obzor a my se vydáváme po úžasném výletu zpět domů.

Tipy

 • Příjezd autem nebo vlakem.
 • Parkování na parkovišti na konci Javorníku na zelené značce nebo u Hotelu Filipov.
 • První část trasy z Filipovského údolí je možné protáhnout od Megovky vpravo dál po asfaltovce – cyklotrase 5047 – po naučné stezce Javořinská a poté přejet na modrou (i zelenou?) značku, která vede přes Kubíkův vrch na Šibenický vrch.
 • Na Velké Javořině je možné občerstvení v Holubyho chatě.
 • Trasu je možné si zkrátit přes Vápenky a Suchovské mlýny, ale nedoporučuje se – přijdete o tu krásu obrovských luk nad Vápenkami.