Cyklotrasa Radějov - Lučina - Čertoryje - Zlatnická dolina a zpět

Cyklotrasa Bílé Karpaty – Lučina – Čertoryje – Zlatnická dolina

Cyklotrasa (okruh) vás provede jižní částí Bílých Karpat přes nádherné Vojšické louky v rezervaci Čertoryje, plné starých solitérních dubů. Odtud pokračuje přes vrch a rozhlednu Žalostinná stezkou, vinoucí se přes hluboké bukové hvozdy na česko-slovenské hranici až do Zlatnické doliny. V poslední části okruhu navštívíte rekreační oblast Mlýnky a přes obec Radějov přijedete zpět k výchozímu bodu cyklotrasy.

Parametry trasy

  • Začátek/konec u hotelu Radějov v rekreační oblasti Lučina nedaleko obce Radějov, okres Hodonín, Jihomoravský kraj.
  • Délka trasy je 37 km, stoupání cca 1000 m.
  • Doporučeno je horské kolo, s trochou nepohodlí lze projet i na trekingovém kole.
  • Další tipy včetně mapy a GPS trasy najdete na konci článku.
  • Foceno outdoorovým kompaktem Panasonic FT-2.

Okruh začíná v rekreační oblasti Lučina, která má svá nejslavnější léta nejspíš za sebou, o to větší je tam nyní klid. Za bolševika tam totiž jezdila půlka uherskohradišťského okresu na dovolenou ROH do hotelu Letka (330 m n.m.) – nyní hotel Radějov. Hotel je ideálním výchozím bodem pro začátek okruhu – je možné zde relativně bezpečně zaparkovat automobil a po návratu se najíst v hotelové restauraci a umýt na WC.

Chráněná krajinná oblast, rezervace Čertoryje

Chráněná krajinná oblast, rezervace Čertoryje

Trasa nejdříve vede po zelené značce přes chráněnou krajinnou oblast Čertoryje (420 m n.m.), která by se dala přirovnat k obrovskému anglickému parku plném krásných solitérních dubů. Rozsáhlé louky poseté starými duby najdete právě a pouze v Bílých Karpatech a jsou ideálním místem pro relaxaci, procházky nebo piknik v okruhu rodiny nebo přátel.

Chráněná krajinná oblast, rezervace Čertoryje

Chráněná krajinná oblast, rezervace Čertoryje

Přes Čertoryje značka pokračuje na česko-slovenskou hranici, odkud je úžasný výhled na údolí Moravy okolo Strážnice a celou oblast čertoryjských a vojšických luk. Na rozcestí Bílá Studna (550 m n.m.) pokračujeme po červené značce po hřebeni na rozhlednu Žalostinná (612 m n.m.). Z rohledny je krásný výhled jak na českou, tak i slovenskou stranu hranice.

Vrch Žalostinná s rozhlednou

Vrch Žalostinná s rozhlednou

Z rohledny se vracíme pár set metrů zpátky na červenou značku a pokračujeme směrem na Skalicu. Po cestě míjíme pár samot, u jedné spatřuji starce, který zde nejspíš trvale žije, což zaslouží velkou poklonu. U druhé samoty na mě vybíhá hlídající štěkající ořech a snaží se mě držet patřičně daleko od stavení. Hned za samotami začíná pěkná, lehce adrenalinová stezka protínající rozcestí Bukovina a mířící na stejně pojmenovaný vrchol (584 m n.m.).

Výhled z rozhledny Žalostinná směrem na Velkou Javořinu

Výhled z rozhledny Žalostinná směrem na Velkou Javořinu

Červená značka, kromě toho, že kopíruje státní hranici, brzo začíná kopírovat také hranici a plot Radějovské obory. Míjíme rozcestí Kněžské hory, kde je možné si cestu zkrátit vstupem do obory a po zelené značce dorazit až do Radějova.

Výhled z rozhledny Žalostinná směrem na Vrbovce

Výhled z rozhledny Žalostinná směrem na Vrbovce

My si cestu nezkracujeme a pokračujeme dál po červené značce krásným bukovým lesem směrem na Skalicu a Zlatnickou dolinu. Jsme rádi, že jsme si vybrali tento směr projetí okruhu, protože opačně by to bylo o dost náročnější. Cesta chvílemi vede prudce z kopce a opačně bychom ji museli šlapat pěšky.

Výhled z rozhledny Žalostinná směrem na Velkou Javořinu

Výhled z rozhledny Žalostinná směrem na Velkou Javořinu

Po projetí lesního úseku se dostáváme na kraj Koválovských lúk, po červené značce se dostáváme na rozcestí Čupy (574 m n.m.). Odsud jsme chtěli zkusit dál pokračovat po žluté značce, jelikož ale v lese nedávno řádili lesníci, cesta byla plná popadaných stromů, a tak jsme se vrátili na cestu, ze které se dostala červená značka k mohyle a rozcestí Čupy a pokračovali k rozcestí Turecký stůl.

Přes bukové hvozdy na státní hranici směrem do Zlatnické doliny

Přes bukové hvozdy na státní hranici směrem do Zlatnické doliny

Před rozcestím Turecký stůl jsme dorazili na rozcestí, jehož název si nepamatuji, ale byly tam naučné cedule a vpravo do údolí odbočovala modrá značka směrem do Zlatnické doliny (290 m n.m.), kam jsme se také vydali. Cesta vedla stále z kopce a já doufal, že ztracené výškové metry nebudeme muset brzo znovu vyšlapat.

Přes bukové hvozdy na státní hranici směrem do Zlatnické doliny

Přes bukové hvozdy na státní hranici směrem do Zlatnické doliny

V rekreační oblasti Zlatnická dolina nás překvapilo velké a moderní koupaliště, krásný velký penzion – srub s restaurací i řada nových, až luxusních chatiček.

Ze Zlatnické doliny jsme po modré značce pokračovali příjemnou cestou podél luk do rekreační oblasti Mlýnky (250 m n.m.), která nejspíš podobně jako Lučina připomíná zašlou slávu bolševických letních dovolených.

Z Mlýnků vedou 2 trasy, jak se můžeme dostat do Radějova. Za krásným rekonstruovaným stavením se žlutá značka rozděluje na dvě trasy – jedna vede prudce lesem do kopce přímo proti vrstevnicím a kolo se zde musí cca 500 m tlačit. Druhá vede Měsíčním údolí na kraj Radějovské obory, a protože vede podél potoka, tak volíme tuto trasu, i když je to zajížďka. Cesta je příjemná, jen její poslední čtvrtina je technicky náročná, nám už se nedostává sil a kola pro jistotu tlačíme až na asfaltovou cestu.

Vtipná meteorologická stanice na Plším vrchu

Vtipná meteorologická stanice na Plším vrchu

Na asfaltové cestě se napojujeme na zelenou značku (350 m n.m.), která nás přes chatovou oblast a Plší vrch (jak ho nazvali nejspíš místní) dovede až do Radějova.

Kdo má dost sil, může to vzít z Radějova přes Naučnou stezku Oskerušová (po žluté značce) na rozhlednu Travičná (380 m n.m.) a z ní po červené značce až na rozcestí Kněždubský háj, odkud je to po žluté značce k hotelu Radějov kousek z kopce.

My jsme to vzali po hlavní cestě směr Lučina a hotel Radějov, kde jsme okruh uzavřeli. Chtěli jsme si dát večeři v hotelové restauraci, ale vzhledem k tomu, že právě vydávali večeře pro ubytované hosty a museli bychom na jídlo hodinu čekat, tak jsme se vydali za jídlem jinam…

Tipy

  • Relativně bezpečné parkování u hotelu Radějov.
  • Restaurace v hotelu Radějov nebo Rosárka v obci Radějov.
  • Navštívení obory Radějov se stády daňků a jiné lesní zvěře.
  • Koupání a občerstvení ve Zlatnické dolině.

Mapa s GPS trasou

Okruh Lučina – Čertoryje – Zlatnická dolina – Radějov na EveryTrail

[icon name=icon-external-link] Zobrazit report a GPS trasu na Everytrail.com

 

Moc díky za návštěvu! Pokud se vám fotografie líbily, potěší je váš „lajk“, tweet nebo komentář níže. Sledujte mě přes Facebook - tlačítko „To se mi líbí“ dole na stránce, Twitter - tlačítko „Follow“ dole na stránce, Instagram, Google Plus, Flickr, Pinterest nebo odběrem RSS kanálu nových příspěvků.

Komentovat

Prosím opravte formulář

vyžadováno*

Kontrolní matematická otázka (ochrana proti robotům) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.