Fotografování svatby v USA

Je skvělé, když se vaše práce líbí natolik, že se o ní mluví až za oceánem, a získáte tak možnost fotografovat v zahraničí. Mně se tato příležitost naskytla několikrát, naposled jsem fotografoval svatbu Jamese a Maritess na americké vojenské základně Camp Lejeune v Severní Karolíně během mé návštěvy přátel ve Spojených státech amerických.

James slouží v americké armádě, proto kromě tradičního církevního obřadu vedené vojenským kaplanem došlo i na tradiční svatební rituál amerických mariňáků v uniformách s úžasnými zdobenými šavlemi. Jelikož Mari pochází z Kalifornie a James z Texasu, přiletěli na svatbu hosté z různých koutů USA, někteří až ze vzdálené Hawaiie. Ještě, než došlo k samotné svatbě, udělali jsme pár úžasných rodinných portrétů v parku nedaleko domu Jamese a Mari, na které jsme vzali i jejich dvě veselé děti.

Mari si jako zkušená kuchařka chystala sladký bar a dort sama. Když jsem ji fotil při pečení v kuchyni, ptal jsem se jí, pokolikáté cupcaky a svatební dort připravuje, tak říkala, že poprvé a dělá to podle receptů na YouTube. No klobouk dolů! Podobně si sama s pomocí přátel připravovala výzdobu stolování i jmenovky. V sobotu během dopoledne se nevěsta chystala ve velkém kadeřnickém salónu, kde měla využít i služeb vizážistky. Bohužel vizážistka doporučená majitelkou salónu zcela vyhořela při prvních úpravách družičky, proto ji Mari odvolala a nouzově se nalíčila sama v hotelovém pokoji družiček. Být Mari Češka, myslím by už byla hodně ve stresu, Mari to však přešla úsměvem a naprosto se tím vůbec nestresovala. Ve dvě hodiny začal svatební obřad v kostele na vojenské základně, který trval necelou hodinu a byl zakončený rituálem amerických mariňáků se zvednutými šavlemi, pod kterými novomanželé prochází a před každým párem zkřížených šavlí si dají polibek.

Po skončení obřadu novomanželé přijali gratulace, udělali jsme pár portrétních fotografií, a jelikož bylo přes 30°C a velmi ostré slunce, zbytek fotografování jsme odložili na pozdější čas. Svatební program pokračoval v 17 hodin koktejlovou hodinkou ve společenském sále, a protože jsme měli čas a velký hlad, zajeli jsme s Mari a Jamesem do jejich (i mého) oblíbeného fastfoodu s nejlepšími kuřecími burgery Chick-Fil-A. Nutno podotknout, že základna je natolik velká, že jakákoliv cesta na základu a mimo základnu vzala autem i půl hodiny po dálnici. Nejinak to bylo i s cestou za dokonalým kuřecím burgerem. Nevěsta s ženichem tam vyvolali malé pozdvižení a nejeden host popřál novomanželům vše nejlepší. Jelikož jsem nebyl v USA poprvé, už mě nepřekvapuje, jak úplně cizí lidé se s vámi rádi dají do družného rozhovoru a jsou na vás neskutečně milí.

V 17 hodin začala koktejlová hodinka, kdy se sešli svatební hosté pozvaní ke svatební tabuli a popíjeli své oblíbené koktejly. V 18 hodin se podávala slavnostní večeře o několika chodech, v 19 hodin začala fotografka fotit hosty ve fotokoutku a DJ rozjel svoji parádní hudební produkci, kterou svatební hosty bavil do 22. hodiny, kdy svatební párty na základně skončila. Poté se hosté rozjeli do hotelových pokojů a barů, kde pokračovali ve slavení až do brzkých ranních hodin.

Jeden z postřehů z americké svatby je, že vše související se svatbou se nekompromisně účtuje a taková svatba není ani na americké poměry levnou záležitostí. Pokud například neuvolníte sál do smluveného času, platíte automaticky další hodinu pronájmu. Nevěsty v USA si obvykle svatební šaty kupují, nikoliv půjčují, díky tomu je možné fotografovat svatební portréty některý den po svatbě a ve svatební den se věnovat svatebním hostům. Svatební obřad v kostele se v pátek celý dvakrát nacvičoval – říká se tomu „wedding rehearsal“, což považuji za skvělou věc, protože pak ve svatební den nejen snoubenci, ale i rodina a fotograf ví, co je čeká a předejde se tak nedorozuměním, o které bez nácviku není v Česku nouze. Přeci jen je to pro většinu zúčastněných životní premiéra. A jak proběhla životní premiéra Mari a Jamese si můžete prohlédnout v následujícím svatebním fotoreportu.

Rodina je, kde život začíná a láska nikdy nekončí …

 

Rodina je, kde život začíná a láska nikdy nekončí …

 

 

Moc díky za návštěvu! Pokud se vám fotografie líbily, potěší je váš „lajk“, tweet nebo komentář níže. Sledujte mě přes Facebook - tlačítko „To se mi líbí“ dole na stránce, Twitter - tlačítko „Follow“ dole na stránce, Instagram, Google Plus, Flickr, Pinterest nebo odběrem RSS kanálu nových příspěvků.

Komentovat

Prosím opravte formulář

vyžadováno*

Kontrolní matematická otázka (ochrana proti robotům) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.