Omezit na
RSS

Momentka: Vinný sklep U lisu

Jedna momentka z mobilního telefonu, pořízená při zimní procházce Vinohradskou ulicí v Uherském Hradišti, v části Mařatice. Vinný sklep U lisu je rodinný podnik v srdci moravského Slovácka, nacházející se u vstupu do mařatických vinohradů. Ve sklípku můžete posedět ve stylovém prostředí lisovny, ochutnat vynikající moravská vína a prohlédnout si tradiční předsklepí s prodejnou moravských vín. Budova Vinného sklepa U LISU je nemovitou kulturní památkou.

Historie vinného sklepa U lisu

Nejstarším známým majitelem zdejšího vinohradu byl od roku 1713 varhaník z farního kostela sv. Jiří František Weniger. Po jeho smrti držela vdova Sibyla Wenigerová „půl achtle vinohradu, jenž jest krajina vedle cesty k sv. Rochu vedoucí a vedle Martina Bumbalíka oboustranně ležící.“ 10. září 1749 se mluví o smlouvě, v níž jsou poprvé zmínky nejen o půl achtlu vinohradu, ale i o sklepě, búdě a příslušenství „v Dolní hoře Mařatskej, jež slove Krajina“. V roce 1759 odkoupil vinohrad se sklepem a búdou za 435 zl. František Preitschoft, jeden z nejbohatších měšťanů v Uherském Hradišti. Podle kupní smlouvy z 6. října 1807 odkoupil půl vinohradu spolu se sklepem, lisovnou a veškerým vinařským zařízením magistrální rada František Holl (primátor města v letech 1825 – 1830).

Na nemovitosti postupně vzrůstaly různé pohledávky, takže sklep v roce 1863 připadl do zástavy Terezii Králíkové. Roku 1866 byl uskutečněn převod majetkového práva se všemi závazky na majora Františka, rytíře z Coll, který zaplatil za nemovitost částku 911 zl. V roce 1878 odkoupil vinný sklep s vinohradem Johann Müller. Od té doby je zdejší vinný sklep dědictvím rodiny. V roce 1891 se majitelkou stala Anna Müller, rozená Weiner. Dle odevzdávací listiny ze dne 6. dubna 1925 bylo vloženo právo vlastnické Hildegardě Vyhlídové z Uherského Hradiště. Podle odstupní smlouvy ze dne 29. března 1957 nabyl tuto nemovitost JUDr. František Vyhlíd a po něm zdědil vinný sklep jeho syn Petr Vyhlíd, který začal v roce 1989 s rozsáhlou rekonstrukcí po předchozím havarijním stavu.

V domě je malá rodinná vinárna U Lisu, která vítá své návštěvníky při vstupu do mařatických vinohradů. Dům je nemovitou kulturní památkou. (Zdroj http://www.ulisu.cz/)

Komentovat

Prosím opravte formulář

vyžadováno*

Kontrolní matematická otázka (ochrana proti robotům) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.