Jaké jsou nejlepší svatební šaty?

Dříve či později každá nevěsta začne řešit otázku, jaké svatební šaty jí budou nejvíce slušet. Budete se mnou asi souhlasit v základní tezi, že nejlepší svatební šaty jsou takové, ve kterých nevěsta vypadá po celý den úžasně a zároveň se v nich cítí příjemně. Někdo by možná doplnil, že nejlepší svatební šaty jsou takové, které nezruinují svatební rozpočet. Jako svatební fotograf k tomu přidávám, že nejlepší svatební šaty jsou ty, ve kterých to nevěstě sluší na každé svatební fotografii.

Mé zkušenosti z reálných svateb jsou však takové, že nejlepší svatební šaty nemusí být zrovna ty, které si nevěsta vysnila a nakonec i vybrala. Tento článek shrnuje mé postřehy, berte ho jako inspiraci, jak se vyhnout problémům se svatebním oblečením a udělat si svatební den co nejpříjemnější.

Výslednou kvalitu svatebních fotografií, mám na mysli zejména stylových partnerských portrétů, ovlivňuje mnoho faktorů, mezi které patří prostředí, počasí, čas fotografování a s tím související kvalita světla, nadání lidí postavit se před objektiv, fotogeničnost, kvalita make-upu, nálada a energie celého týmu, a v neposlední řadě také oblečení, které si snoubenci vybrali pro svůj významný životní den.

Doporučí mi nejlepší svatební šaty ve svatebním salónu?

Vyzkoušení svatebních šatů ve svatebním salónu vám pomůže zjistit, jak šaty vypadají na těle a zdali velikost šatů odpovídá vaší postavě. Zkoušky vám však neprozradí, jak se budete v šatech cítit například po šesti, deseti či dvanácti hodinách v horkém letním dni, kdy je 35°C ve stínu. Neočekávejte, že se to dozvíte od personálu svatebního salónu.

Půjčujete-li si šaty ve svatebním salónu, vezměte si s sebou někoho, kdo má vkus a je vám schopen opravdu objektivně poradit. I v Česku je bezesporu mnoho kvalitních svatebních salónů, i přesto se nikdy nespoléhejte pouze na názor personálu. Cílem personálu je v první řadě uzavřít obchod, zdali nevěstě šaty sluší a odpovídají její postavě, bývá často druhořadé. V neposlední řadě si při převzetí šatů ve svatebním salónu pečlivě zkontrolujte velikost šatů a jejich stav.

Nebojte se zeptat na názor svého svatebního fotografa

Zatímco personál svatebního salonu obvykle vidí nevěsty v šatech jen těch pár minut, co si nevěsta zkouší šaty, svatební fotograf prožije celý svatební den po boku nevěsty a ženicha. Svatební fotograf díky tomu vidí a vnímá, jak se nevěsta a ženich v oblečení cítí. Zároveň během úprav svatebních fotografií vidí, jak svatební šaty nevěstě sedí na výsledných svatebních fotografiích.

Proto se nebojím tvrdit, že pokud chcete poradit s výběrem svatebních šatů, nebojte se obrátit a zeptat se na názor svého svatebního fotografa.

Svatební šaty a etiketa svatebního oblečení

Též se nezřídka stává, že nevěstu ve svatebním salónu neseznámí s etiketou svatebního oblečení, zejména v případech církevních svatebních obřadů. Osobně jsem zažil, že nevěsta před oltářem byla téměř „nahoře bez“, díky absolutní absenci profesionálního poradenství v jednom nejmenovaném známém zlínském svatebním salónu.

Nevěstě nejen, že nedoporučili správný typ šatů pro její postavu, neseznámili ji s etiketou církevního obřadu, ale nakonec jí omylem vydali o číslo větší šaty, než měla ve smlouvě. Jelikož se jednalo o korzetové šaty, byly i přes maximálně utažené šněrování díky špatné velikosti v pase volné, po celý den neustále padaly, což při absenci přehozu a objemnějším hrudníku bylo přinejmenším v kostele nedůstojné a pro nevěstu stresující.

Pokud plánujete církevní svatební obřad, pak je doporučeno, aby nevěsta měla zakrytá ramena a dekolt.

Prodloužení výpůjčky svatebních šatů

Pokud máte mnoho svatebních hostů a chcete se jim 100% věnovat (nebo bude v den svatby extrémně nepříznivé počasí), domluvte si s fotografem fotografování portrétů na některý den po svatbě. Kvalitní svatební salón vám bez přirážky prodlouží o pár dní zapůjčení svatebních šatů, jelikož spokojenost zákazníka je přece na prvním místě.

Fotografování mimo svatební den má řadu výhod. V den svatby se můžete po celou dobu věnovat svatebním hostům, den fotografování můžete vybrat dle předpovědi počasí, navštívíte více míst, jste odpočatí, nespěcháte, nevěsta má čerstvou vizáž a účes a na výsledných fotografiích je to pak i znát. V rámci svatebního rozpočtu je to pak relativně zanedbatelná investice. Tato možnost je obzvlášť výhodná pro nevěsty, které mají vlastní šaty.

Vyhněte se svatebním šatům s drátěnou výztuhou sukně

Pokud Vám mohu poradit, vyhněte se šatům, které v rámci spodničky či sukně obsahují velkou drátěnou výztuhu. Zkuste si představit, jak se v takových šatech budete celý den pohybovat – v často úzkých prostorách restaurace, nastupovat do vozu, chodit na toaletu či tančit. Obruč, respektive široká sukně překáží při kontaktu se svatebními hosty, při gratulacích, když vás ženich, rodina či přátelé chtějí obejmou a také při fotografování. V neposlední řadě nevypadá sukně s obručí dobře, jakmile si sednete (ke stolu, na lavičku, na deku, atp.).

Nejlepší svatební šaty odpovídají typu postavy nevěsty

Asi nejčastější chybou z mého pohledu, které se nevěsty dopouští, je nevhodná volba svatebních šatů pro typ své postavy. Mnoho žen a dívek má pro svůj svatební den vysněné bílé korzetové šaty.

Mezi základní vlastnost klasických korzetových šatů patří, že nebývají pohodlné/vhodné pro celodenní nošení a nehodí se pro každý typ postavy. Pokud jste hrdou majitelkou objemnějšího hrudníku či pevnější postavy, případně máte pas stejně široký jako boky, nejsou pro vás korzetové šaty příliš vhodnou volbou.

Korzetové šaty jsou vhodné pro ženy s výrazně štíhlejším pasem oproti bokům. Pevně zašněrovaný pas šatů a rozšiřující se tělo směrem k bokům zabrání šatům sjíždět. Ani sebelépe dotažené šněrování svatebních šatů na ženě s postavou, která nemá užší pas oproti bokům, jejich sjíždění nezabrání.

Pak se snadno ocitnete v situaci, kdy vám v nejméně vhodný okamžik korzetové šaty sjedou dolů. A neustále si upravovat padající korzet v tak důležitých okamžicích, jako je svatební obřad, to nechcete.

Nejlepší svatební šaty jsou zadarmo

I na svatebních šatech se dá ušetřit hodně peněz, pokud na to půjdete chytře. Nejedna má nevěsta si nechala šaty ušít na míru či upravit šaty z běžného prodeje, které pak prodala v podstatě za stejnou cenu, za kterou je pořídila. Nejenom, že nevěstě ve výsledku šaty perfektně seděly, ale zároveň ušetřila mnoho tisíc korun, za které si mohla pořídit lepší svatební výzdobu, květiny, bižuterii, čelenku, dopřát hostům lepší občerstvení, zábavu či objednat pro svatební hosty můj zábavný fotokoutek.

Nejlepší svatební oblečení je neotřelé a originální

Jako svatební fotograf si cením každé nevěsty a ženicha, kteří jdou proti proudu, jsou originální a nefrčí si v klasických svatebních klišé. A to platí i pro volbu oblečení. Dnes je tolik možností, jak může nevěsta i ženich vypadat a je škoda toho nevyužít. Pokud volíte klasické obyčejné bílé svatební šaty, pánové klasický oblek, zapadnete do tuctu jiných novomanželů před vámi a to by byla vážně škoda.

Nebojte se zvolit netradiční střih, barvu a model, na vašich svatebních fotografiích či videu vyniknete, budete vypadat skvěle, originálně, netuctově.

Už se stalo pravidlem, že teploty v létě dosahují i 35°C ve stínu. Např. v létě 2015 byla na východní Moravě tato teplota každou sobotu od poloviny června do poloviny srpna. Pro ženicha je v takovém počasí skvělou volbou lněná košile s ohrnutým rukávem, doplněná stylovým motýlkem, případně kšandami, k tomu lehké kalhoty, klidně nějaké veselé stylové ponožky a dobře padnoucí, pohodlné, vkusné boty.

Jít na svatbu ve 35°C v obleku, navíc třeba ještě s vestičkou pod sakem, no zkuste si představit, jak se asi budete cítit. Vaše vzpomínky na svatební obřad budou, jak vám bylo z horka na omdlení a jak jste chtěli, ať je to co nejdříve za vámi. Nedostatek tekutin v kombinaci s horkem pak může způsobit, že se budete po zbytek dne cítit unaveně. To nechcete!

Shrnutí na závěr

Své svatební oblečení si maximálně odlehčete, buďte originální a netuctoví. Každý svatební host pochopí, že chcete vypadat skvěle, cítit se skvěle a svoji svatbu si užít. Při volbě oblečení nevěsty a ženicha berte v úvahu řadu věcí – typ postavy, styl a lokace svatby, rozpočet, ale také roční období a předpokládané počasí. Pokud si nejste volbou jisti, nebojte se zeptat svého svatebního fotografa na jeho názor.

 

Moc díky za návštěvu! Pokud se vám fotografie líbily, potěší je váš „lajk“, tweet nebo komentář níže. Sledujte mě přes Facebook - tlačítko „To se mi líbí“ dole na stránce, Twitter - tlačítko „Follow“ dole na stránce, Instagram, Google Plus, Flickr, Pinterest nebo odběrem RSS kanálu nových příspěvků.

Komentovat

Prosím opravte formulář

vyžadováno*

Kontrolní matematická otázka (ochrana proti robotům) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.