Street Art Wynwood, Miami

Čtvrť Wynwood v Miami je nádherným příkladem chytrého přístupu k oživení kdysi omšelé průmyslové čtvrti, její proměny na místo, kde se přijemně žije, kam se chcete podívat a kam se rádi budete vracet. Její příběh v mnohém připomíná The High Line z New Yorku. Pojďte se spolu s námi potěšit pohledem do jedné z nejlepších streetartových čtvrtí na světě.

Crazy Poke

Když jsme v pozdní únorový středeční večer přiletěli do Miami a prošli všemi formalitami na letišti, zbývalo nám vyzvednout auto v půjčovně a vyrazit na ubytování. Jelikož jsme měli docela hlad, zeptal jsem se při předání auta paní, zda-li neví o otevřené restauraci blízko letiště. Obratem nám doporučila čtvrť Wynwood. O Wynwoodu jsem věděl už z přípravy itineráře, že to je čtvrť známá mimo jiné pouličním uměním. Nasedli jsme do auta, otevřel jsem si Google Mapy, kde mi padlo do oka bistro Crazy Poke. Nalákaly nás skvělé recenze a zároveň tam měli otevřeno do 11 večer, což jsme v pohodě stíhali. Zaparkujeme na 24th NW St a vyrážíme do bistra na opačném konci ulice. V nabídce mě zaujal Tropical Tuna, složený ze syrového tuňáka Ahi, jarní a červené cibulky, edamame, ananass, ponzu omáčky, krabího salátu, sezamových semínek a křupavé cibulky. Jako celek jídlo chutnalo skvěle díky netradiční kombinaci chutí, kterým vládla citronová ponzu omáčka a ananas. Nečekaně milý gastronomický zážitek hned na začátek výletu a má první vzpomínka na čtvrť Wynwood.

Wynwood Walls

Do Wynwoodu jsme se vrátili za dva dny navečer, omrknout stylové pouliční umění a výstavu ve venkovní galerii Wynwood Walls. Necháváme auto v garážích kombinovaných s kancelářemi WeWork. Budova WeWork sama o sobě představuje designový skvost. Vyjdeme z garáží a hned na první pohled je zřejmé, že nás čeká jedinečný vizuální zážitek.

Ulice jako umění

Už cesta do Wynwood Walls je lemovaná špičkovými muraly, ulice hrají barvami a každé zákoutí je neuvěřitelně fotogenické. Níže v galerii najdete třeba fotku dopravní značky s odpadkovým košem. Podobná fotka pořízená na jiném místě by působila fádně. Tady je to ale jiná písnička. Nebo třeba bílý Lexus NX zaparkovaný jen tak na ulici před pruhovanou fasádou. Pohled, který jako by byl profesionálně naraanžovaný z reklamy Lexusu, přitom jej stvořila jen obyčejná náhoda v kombinaci s otevřenou myslí místních lidí.

Příběh Wynwood Walls

Venkovní galerie Wynwood Walls vznikla v roce 2009 díky developerovi Tony Goldmanovi v rámci jeho snahy o oživení čtvrti Wynwood. Goldman si uvědomil potenciál pouličního umění jako nástroje pro revitalizaci a pozval umělce z celého světa, aby vytvořili murale na zdech bývalých skladů a průmyslových budov. Prvním dílem, které bylo na Wynwood Walls namalováno, byl mural Keitha Haringa z roku 2009. Od té doby se čtvrť stala domovem pro řadu dalších muralů od renomovaných i začínajících umělců.

Barevná symfonie

Dnes jsou Wynwood Walls jednou z nejznámějších open-air galerií pouličního umění na světě a nadále inspirují a oslovují návštěvníky z celého světa. Měli jsme štěstí na přijemné počasí i načasování návštěvy, kdy se slunce pomalu loučilo s horizontem a halilo domy s muraly do zlatavého světla. Začínající noc dodávala dílům tajemnou atmosféru a zdůrazňovala jejich krásu a sílu. Hravá symfonie barev, tvarů, světel a stínů umocnila zážitek z prohlídky a návštěva Wynwood Walls se nám tak zapsala hluboko do paměti.