Výlov rybníka Rožmberk 2018

Pro nás východní Moraváky je podzimní výlov rybníka něco jako štědrovečerní pohádka – známe ho hlavně z televize. Takže když se naskytla možnost vidět jeden z nejtradičnějších výlovů rybníka v jižních Čechách, neváhal jsem ani minutku.

Přibližujeme se autem krajinkou k Rožmberku, podzimní sobota jako malovaná! U cest začínají postávat policejní hlídky a my následně pochopíme proč… příjezdová cesta je pro tento den jednosměrná a asi kilometrová kolona aut se pomaličku sune polem k rybníku. Řadíme se do fronty. U rybníka je na obrovské ploše zaparkovaných snad tisíc aut. Z hráze a přilehlé louky je jedno velké mraveniště, zahalené do prachu, který s větrem víří přijíždějící auta. Zaparkujeme a jako první jdeme omrknout stánky s jídlem, jelikož se blíží pravé poledne a my máme po cestě hlad. U stánků nabízí rybí speciality všeho druhu, u každého je nekonečná fronta a my trošku neprozřetelně volíme stánek, kde je fronta nejmenší. Co čert (vlatsně vodník) nechtěl, místo výborného čerstvého kapra v trojobalu dostáváme přesolenou rybí katastrofu, která končí v koši… Přemýšlím, jak někdo může pokazit něco tak jednoduchého, jako je kapr v trojobalu… stánkový prodej opět nezklamal a naše prázdná bříška upínají své naděje na nějakou vyhlášenou restauraci v okolí… nic, přesunujeme se k hrázi omrknout, jak takový výlov probíhá. Z hráze k nám doléhá zvuk dechovky. Pod hrází je speciálně upravená tatrovka, do které se z vody obrovským podběrákem nakládají ryby. Z větší či menší vzdálenosti tento rituál pozorují stovky lidí, na břehu hráze někteří dohání deficit letního opalování. Po prozkoumání výlovu hezky z blízka vycházíme po schodech na hráz, pokocháme se přes částečně vypuštěný rybník pohledem do dálky, poslechneme si pár hudebních taktů talentovaných muzikantů a davem plujeme k autu. A mně hlavou letí srovnání se Slavnostmi vína v Uherském Hradišti a podobnými akcemi, které se na podzim konají po celé jižní Moravě. Můžete si tipnout, kdo z hodnocení vychází líp 😉

Tak za rok na viděnou u burčáku!

Moc díky za návštěvu! Pokud se vám fotografie líbily, potěší je váš „lajk“, tweet nebo komentář níže. Sledujte mě přes Facebook - tlačítko „To se mi líbí“ dole na stránce, Twitter - tlačítko „Follow“ dole na stránce, Instagram, Google Plus, Flickr, Pinterest nebo odběrem RSS kanálu nových příspěvků.

Komentovat

Prosím opravte formulář

vyžadováno*

Kontrolní matematická otázka (ochrana proti robotům) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.